Martin Rosenbaum před kultivátorem

Koně na poli v ČR – dnes a zítra, seminář

O víkendu proběhla výborná akce v Jindřichovicích pod Smrkem, které se v sobotu 19.1.2019 zúčastnila výprava členů spolku a navázali tak na workcamp z léta 2018 se zaměřením na zemědělství. Startovací informace o jiné než konvenční alternativě zemědělství zapůsobily jako kerosin v leteckém motoru.

Seminář pořádala Farma Lukava, jmenovitě pan Rosenbaum s pomocí manželky a pan Hajtmar (Vladimír). Byl to on, kdo měl úlohu stěžejního řečníka v bloku prezentací o hospodaření s pomocí koňské síly v zemědělství, o moderních pomůckách a strojích za koně. Dalšími řečníky byl pan Bublík (Jiří), Kolman (Jan), Komenda (Richard), Rosenbaum (Martin) s příklady dobré praxe a pan Martin Káš z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Ruzyni o budoucích projektech. Není možné opomenout paní Helenu Görnerovou s příspěvkem o vážnosti medializace tématu. Diskuze – nechyběla a zažehla světlo skvělé moderátorské dvojice Hruška (Hynek)/Rosenbaum (Martin), dlouholeté pozitivní pionýry v oblasti udržitelného zemědělství, kteří vtipně dbali na časové možnosti programu a nedovedli diskuzi do konfliktu (což se v oboru koňském lehko může stát 🙂 ).

Prohlídka strojového parku s výkladem pana Rosenbauma v zázemí Farmy Lukava, včetně amerického modelu výstroje koně, byla šperkem celého semináře. Pan Rosenbaum odhalil „věci“ s příběhem a to vždy zaujme posluchače a diváky v jednom. Krásné počasí, skvělé zajištění občerstvení a pitného režimu účastníků a přívětivé zázemí studovny Centra Jisam zahájilo zemědělský rok zájemců o zkrocenou koňskou energii nevšedním setkáním. Má šanci na opakování v březnu v tom samém místě při work campu orby koňmi. Spolupořadatelem se s láskou a pokorou stává Centrum slezského norika. Víme dobře, že KŮŇ KRAJINU UZDRAVUJE.

-jis-

P.S.: Zajímavostí je absolutně nejpočetnější zastoupení slezských noriků ve stájích řečníků. Centrum SN vnímá slezského norika již několik let jako moderního farmářského a rodinného koně a tak se stalo.

 

Publikováno v Aktuality.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..